Proměněný hobit

Hobiti jsou po 13 měsících dobrodružství zpátky v hospodě v Kraji. Je to má oblíbená scéna celé trilogie Pána prstenů, kdy se Frodo, Sam, Pipin a Smíšek sejdou ...
23.08.2020

Hobiti jsou po 13 měsících dobrodružství zpátky v hospodě v Kraji.


Je to má oblíbená scéna celé trilogie Pána prstenů, kdy se Frodo, Sam, Pipin a Smíšek sejdou u stolu hospody v Kraji. A jen tak po tom všem, co prožili na sebe koukají a vnímají, jak v Kraji jde život dál. Jak nikdo místní ani netuší, co se děje jinde ve světě a čím oni všichni do jednoho museli projít za tu dobu a jak je to změnilo.


Změnilo je to tak, že už to všechno vidí jinak. Už to vše tak nějak filtrují přes prožitky toho, co mají za sebou a ví, že už to nebude jako dříve, protože oni nejsou stejní jako dříve.
Dobrodružstvím, kterým prošli, se z nich stali jiní hobiti než bývali a tak i stejné věci, které dělali dříve, už stejné prostě nejsou a nebudou. Vrátili se proměnění, proškolení, posunutí dále, než možná kdy jaký další hobit kdy bude.


No a je to krásně vykreslující, co se nám v životě všem děje. Jak se z určitých prožitků a malých i velkých dobrodružství, vracíme proměnění. A jak nás naše okolí chce mít, jako jsme byli dříve, ale ono to nejde. Protože jsme se změnili. To, co fungovalo dříve už fugnovat nebude a je to dobře, jen to může být bolestivé.


Zažíval jsem to, co hobiti v kraji, když jsem se po 5 letech vrátil z Anglie. Vnímal jsem to úplně stejně jako oni. Pravda, nenesl jsem prsten moci do hory osudu, ale i tak to na mé mladší já, bylo slušné dobrodružství v cizí zemi. Ale tady život šel dál a já měl pocit, že se tu nic moc zásadního nezměnilo. Jakobych byl pryč týden a ne 5 let. A já se cítil proměněný a na všechno jsem se díval jinou optikou.


Naše prožitky nás formují a dělají z nás zkušenější lidskou bytost, které už poté může být původní halena těsná a dost možná se do ní už vůbec nevejde. A je to v pořádku. I vesmír neustále expanduje a proto bychom měli i my.
Tak na zdraví, hobiti moji.

Další články, které by vás mohli zajímat

30. 7. 2022

Jací lidé jsou pro vás v životě těmi největšími vzory?  Pro mě to už  nějakou dobu nejsou ti, kteří vydělávají nejvíce, mají největší firmy, nejvíce ...

12. 7. 2022

Máme za sebou prvních 24 hodin bez dětí. Jsou na příměstském táboře a spí u babičky. A budou ještě do pátku. Čas letí, ale je ...

1. 3. 2022

Včera, 28.2. 2022, to bylo 12 let od prvního rande s Luckou, mou úžasnou ženou. Nějak to uteklo, musím říct.  A dnes o 12 let ...