Proměněný hobit

23.08.2020

Hobiti jsou po 13 měsících dobrodružství zpátky v hospodě v Kraji.


Je to má oblíbená scéna celé trilogie Pána prstenů, kdy se Frodo, Sam, Pipin a Smíšek sejdou u stolu hospody v Kraji. A jen tak po tom všem, co prožili na sebe koukají a vnímají, jak v Kraji jde život dál. Jak nikdo místní ani netuší, co se děje jinde ve světě a čím oni všichni do jednoho museli projít za tu dobu a jak je to změnilo.


Změnilo je to tak, že už to všechno vidí jinak. Už to vše tak nějak filtrují přes prožitky toho, co mají za sebou a ví, že už to nebude jako dříve, protože oni nejsou stejní jako dříve.
Dobrodružstvím, kterým prošli, se z nich stali jiní hobiti než bývali a tak i stejné věci, které dělali dříve, už stejné prostě nejsou a nebudou. Vrátili se proměnění, proškolení, posunutí dále, než možná kdy jaký další hobit kdy bude.


No a je to krásně vykreslující, co se nám v životě všem děje. Jak se z určitých prožitků a malých i velkých dobrodružství, vracíme proměnění. A jak nás naše okolí chce mít, jako jsme byli dříve, ale ono to nejde. Protože jsme se změnili. To, co fungovalo dříve už fugnovat nebude a je to dobře, jen to může být bolestivé.


Zažíval jsem to, co hobiti v kraji, když jsem se po 5 letech vrátil z Anglie. Vnímal jsem to úplně stejně jako oni. Pravda, nenesl jsem prsten moci do hory osudu, ale i tak to na mé mladší já, bylo slušné dobrodružství v cizí zemi. Ale tady život šel dál a já měl pocit, že se tu nic moc zásadního nezměnilo. Jakobych byl pryč týden a ne 5 let. A já se cítil proměněný a na všechno jsem se díval jinou optikou.


Naše prožitky nás formují a dělají z nás zkušenější lidskou bytost, které už poté může být původní halena těsná a dost možná se do ní už vůbec nevejde. A je to v pořádku. I vesmír neustále expanduje a proto bychom měli i my.
Tak na zdraví, hobiti moji.

Další články, které by vás mohli zajímat

23. 12. 2022

Tak jsme se vrátili domů. Ačkoli doma jsme tomu říkal úplně všude, kde jsme byli, dokonce i místům, na která jsme se teprve chystali.  Nevím, ...

14. 12. 2022

Maďarsko máme rádi, jsou tam fajn lidé, není tam draho, je to tam tak nějak v pohodě a ne tolik strojené.  Na naší cestě zpátků ...

11. 12. 2022

Temešvár nás, stejně jako celé Rumusko, mile překvapil.  Bydleli jsme v penzionu, který byl prázdný a tak jsme ho měli celý pro sebe včetně společenské ...