Máme už všeho dostatek – i o Vánocích

16.12.2020

Já vím, Vánoce jsou nejhezčí svátky roku…….děti….dárky…..rodina, koledy….jídlo, alkohol atd. 

Vánoce jsou ale taky hezkým příkladem toho, jak na sebe umíme uplést bič nebo jak vysoké nároky sami na sebe máme. A také jaké je na nás má naše společnost. 

Vánoce jsou už dnes brány tak, že pokud neděláš všechno, co by se mělo a co je o vánocích přece NORMÁLNÍ, tak jsi vadnej, rozbitej nebo nějakým způsobem nedostatečnej. 

Vánoce jsou kromě všeho hezkého, co při nich probíhá, také velkou pastí vlastní nevděčnosti. Z nějakého důvodu totiž zejména o Vánocích chceme víc. Více dárků, více jídla, více mít uklizeno a tak.  

“Více” je ale mantrou ega, které se nám snaží říct, že musíme mít něčeho více, že nemáme dost a tak se musíme dále snažit, abychom byli úplní, abychom splnili očekávání všeho a všech. 

Má žena mi připomíná každý rok, že Vánoce nemám rád. A já každý rok říkám, že to tak není. Že nemám rád jen to, co se z Vánoc udělalo a jak se pro nás všechny znehodnotily tím, že se námi všemi nese ta mantra “více” už od září. 

Cítím velký tlak na sebe, protože už je nám to všechno dnes předkládáno jako naprostý standard. 

A co kdybychom to letos udělali jinak?

Máme na to snad právo přinejmenším proto, že 2020 byl rok, kdy se dělo to, co jsme si mysleli, že se nikdy nemůže stát. Tak aspoň letos nepotřebujete žádnou omluvenku a tím by se dalo začít. 

O Vánocích totiž nic moc nemusíte. Stejně jako nemusíte nic i mimo Vánoce, ale bavme se teď o konci roku. 

Pokud myslíte, že musí být více uklizeno než obyčejně, tak je to jen ve vaší hlavě. Nemusí. Běžte místo mimořádného úklidu třeba na procházku ven, se po lockdownu načuchat čerstvého vzduchu. Ulevte sami sobě v povinnosti uklízet ještě více než obyčejně. Vím, že možná namítnete, že to děláte hlavně pro sebe. Ok, tak si promluvte sami se sebou, jestli se na to letos nevykašlat. Ten rok je koneckonců výjimečný už tak. A pokud si říkáte, co na to návštěvy? Tak vězte, že si toho ani nevšimnou a hlavně – pokud by vám přišla návštěva, která vás bude soudit za to, že nemáte něco doma uklizeno, tak stojí za zvážení, jestli s takovými lidmi vůbec chcete trávit svátky míru a klidu. 

Více peněz – více dárků – úvěry atd. Vánoce přece ze své podstaty nejsou materiálními svátky. Už jen když popřemýšlíme, co jimi vlastně oslavujeme, tak to bylo bohatství na úplně jiné úrovni než materiální. Naopak, Ježíš nám už svým narozením (pokud je to tak, jak to zůstalo v knihách) dal jasné znamení, že to výjimečné se nejčastěji rodí z ničeho. V chlévě, mezi dobytkem. Ježíšek neměl plnou spíž masa, sýrů a koly a Jacka. Je to svátek obyčejného života, ve kterém pramení něco velmi neobyčejného. A to nemusí být jen samotný Ježíš, ale láska, radost, sounáležitost a propojení. Také jste. Určitě slyšeli, že Ježíš je láska. No podle mého je jejím symbolem už od počátku svého života, tedy (asi) od Vánoc. 

Děti nepotřebují mít pod stromečkem kopec dárků, ale potřebují mít kolem stromečku přítomné rodiče a cítit jejich lásku. Vezměte si, jestli jsou děti, které mají kopce dárků pod stromečkem šťastnější nebo laskavější než ty, které dostanou jeden nebo pár menších dárků. Jeden moudrý a plešatý muž napsal, že Vánoce jsou o dárcích, ne o dárkách. Naprosto souhlasím. 

Takže pro tyto Vánoce, pojďme se vrátit hlavně k lásce, která je podstatou každého z nás. To se nedá ošulit. Můžeš být sebedrsnější borec, ale to, co je tvou podstatou a co je možná pod tím vším na co si hrajeme schované, je ta nejvyšší forma božství – čistá láska.

A ta může o svátcích klidu a míru více a více prokukovat ven, přes to brnění, které jsme si na sebe vyrobili pro svou vlastní ochranu. Pro to, abychom mohli nechat proudit své emoce nepotřebujeme alkohol, který uvolňuje jejich stavidla. 

Pojďme nechat alespoň na zkoušku, na těch pár týdnů, ať je láska tou řídící silou našeho života a uvidíte, jak se rozzáříte vy sami a i všichni kolem vás. Je to totiž velmi nakažlivé. 

Pojďme být vděční, za ty dary, které máme v každodenním životě, protože to jsou ty opravdové dary, k jejichž vděčnosti nepotřebujeme svítící stromeček a koledy. Máme je, už teď. Jak velkou vděčnost pociťuteje za zařízení, na kterém si tyto řádky čtete? Je to pro vás samozřejmostí nebo ho vnímáte jako požehnání? 

Mějte nádherné Vánoce v transformačním a požehnaném, leč náročném, roce 2020 a ať vás jimi láska provází na každém kroku. 

Další články, které by vás mohli zajímat

27. 5. 2024

Věděl jsem do čeho jdu, jen už je to nějaký pátek, co jsem to naposledy prožil. Tento víkend se v Praze v centru Avaloka konal ...

23. 12. 2022

Tak jsme se vrátili domů. Ačkoli doma jsme tomu říkal úplně všude, kde jsme byli, dokonce i místům, na která jsme se teprve chystali.  Nevím, ...

14. 12. 2022

Maďarsko máme rádi, jsou tam fajn lidé, není tam draho, je to tam tak nějak v pohodě a ne tolik strojené.  Na naší cestě zpátků ...