51. místo na cestě – Kochani, Severní Makedonie

27.11.2022

O Severní Makedonii jsme hodně slyšeli a chtěli jsme se tam aspoň na chvilku zastavit na naší cestě. 

Bylo to stěhování jen na jeden den a tak jsme toho nestihli tolik, ale zásadní to bylo pro nás v tom, že jsme přejížděli z tepla do zimy. A to jsme vlastně nezažilri poslední 2 roky, takže velká změna a trochu šok, když jsme vystoupili z auta. 

Tomu předcházel ještě ná vstup do země na hranicích. 

Poprvé po nás na hranicích nechtěli kromě pasů jen techničák od auta, ale také zelenou kartu. No a tu jsem měl, jen byla od května propadlá a novou jsem neměl vytištěnou. 

Říkal jsem si, že to snad nebude problém, protože ji určitě mám v mailu, jak to pojišťovny dělají. A tak jsem otevřel telefon, že to najdu. No….jenže na hranicích už nebyl signál z Řecka a tím, že je Severní Makedonie mimo EU, tak jsem neměl data v telefonu a nemohl jsem vlézt do mailu. A tak mě odklonili mimo hraniční okénko s tím ať mu to přinesu ukázat. 

To se kvůli datům nepovedlo a tak mi šel pán vyřídit nějakou wifi jen na chvilku. A tak jsem se připojil s tím, že mám 5 minut přístup. No hurá. Tak jsem hledal v mailu zelenou kartu, ale prostě tam nebyla, což je divné. A tak jsem to sobotní ráno volal kamarádce, která mi pojištění sjednávala, ale ta bohužel neměla přístup k zelené kartě. To má jen pojišťovna a ta je do pondělí zavřená a nikdo na telefonech není. 

Fakt jsem nevěděl, co dělat. Pánové na hranicích nevypadali nijak moc přátelští a z okénka byla vidět televize s puštěným mistrovstvím světa ve fotbale a právě probíhajícím zápasem a vyalil se ven smrad cigaretového kouře, který všichni známe z minulosti, ale tak nějak už v dnešní době je málokde takto nahuleno 🙂

A tak jsem jim vysvětlil, že zelenou kartu prostě nemám a že pojišťovna mi ji pošle, ale až v pondělí a že auto má samozřejmě povinnné ručení a že nás před měsícem dokonce dvakrát odtahovali do servisu, což jim dokázat můžu. 

No a tak pán v okýnku říkal, že to můžeme vyřešit, když jim dám 10 Euro. Ale ne do ruky, ale mám to dát do pasu a pak mu to předat. A zázrak byl, že jsem měl u sebe hotovost, protože ji běžně nenosím. A tak jsem vložil 10 Euro do pasu a s vědomím, že mi nic jiného v tuto chvíli než úplatek, o který si díky bohu sami řekli, nevymyslím. 

A tak nás pán nechal projet a toto byl první dojem ze Severní Makedonie, který jsme měli. 

Ono není nic moc dalšího co psát. Jeli jsme celou cestu po tmě a tak jsme neviděli nic z krásy několika obrovských evropských pohoří, které se v zemi sbíhají a tvoří tak různorodé skalisté hory a útvary. 

Ubytovali jsme se večer v moc pěkném bytě ve městě Kochani, zašli na večeři, což nám zase připomnělo časy minulé v ČR. Takže zahulená restaurace, kde běžela televize a byl nahlas puštěný zvuk a jídlo pro celou rodinu i s pitím stálo 300 Kč. 

Bylo to milé a bylo to fajn. V Severní Makedonii je levně, ale nestihli jsme tam opravdu skoro nic. Snad kromě památníku svobody nad městem Kochani. 

Ráno jsme vyráželi směrem na bulharskou Montanu a měli jsme před sebou mnoho hodin cesty, takže jsme ze Severní Makedonie zase vyjeli s tím, že ji prozkoumáme třeba někdy příště. 

Další články, které by vás mohli zajímat

27. 5. 2024

Věděl jsem do čeho jdu, jen už je to nějaký pátek, co jsem to naposledy prožil. Tento víkend se v Praze v centru Avaloka konal ...

23. 12. 2022

Tak jsme se vrátili domů. Ačkoli doma jsme tomu říkal úplně všude, kde jsme byli, dokonce i místům, na která jsme se teprve chystali.  Nevím, ...

14. 12. 2022

Maďarsko máme rádi, jsou tam fajn lidé, není tam draho, je to tam tak nějak v pohodě a ne tolik strojené.  Na naší cestě zpátků ...