45. místo na cestě – Baška Voda a porucha Ferdy

16.10.2022

Některé etapy naší cesty jsou plánované, jiné o něco méně a Baška Voda byla tím druhým. 

Ještě jsme se chystali zůstat v Chorvatsku, protože se nám tam líbí, a tak jsme vyrazili z Poljice směrem dolů a čekalo nás asi 5 hodin v autě při přejezdu. 

Když jsme ale právě minuli odbočku na Baška Vodu, tak jsem v podjezdu pod další silnicí prošlápl spojku a ta už se zpátky nevrátila. 
V ten okamžik jsem věděl, že se náš příběh cesty mění a zajel jsem mezi dva pruhy do vyšrafovaného trojuhelníku, který je odděloval. Měli jsme poruchu Ferdy, našeho Forda, který nás naší cestou veze a který je pro nás takovým členem rodiny. Mluvíme na něj a děkujeme mu za každou cestu, kterou nás svezl. Máme ho fakt rádi. No a Ferda si vybral svou slabší chvilku a my zůstali stát. 

Zvládli jsme to fakt parádně, musím říct. Zůstali jsme v klidu, což je klíčové a často se nám to nedaří, a oblékli si oranžové vesty. Zavolal jsem asistenční službu a nahlásil poruchu. Paní na telefonu říkala, že v této oblasti a v neděli to může trvat 2-4 hodiny, než se k nám někdo dostane. 

Bylo dost teplo a tak nás mělo čekat několik hodin u auta na rozpálené silnici. Nakonec nás vyzvedli asi během hodiny a tak se to poskládalo mnohem lépe, než bylo odhadováno. 

Víte, když jedete na dovolenou nebo tak, tak je to jiné, protože můžete vzít pár věcí nebo tašek a nechat auto odvézt, ale my v něm máme úplně všechno, co máme.  A tak jsme v průběhu asi 40 minut prošli prakticky veškerý obsah našich věcí. Vyskládané u auta to vypadalo velmi komicky, a vyndali z auta to, co jsme tak nějak schopni unést a budeme to potřebovat během příštího cca týdne. 

Nevěděli jsme kam budou auto odvážet, kam se ubytujeme a v tu chvíli ani kdy přijedou. Byla to krásná nejistota ve své největší intenzitě. 

Ale klíčové bylo, že jsme to brali s humorem, natočil jsem k tomu video. Děti byly v pohodě asi proto, že jsme byli v pohodě i my. 

Pak přijelo odtahové auto a řidič se divil, proč máme tolik věcí vyndaných ven a nějak polo anglicky a polo česko-chorvatsky jsem mu to vysvětlil. 

Navijákem natáhl auto na korbu. V tom jsem seděl já. V kabině u něj pak Lucka se všemi dětmi. Borec u toho ještě telefonoval, ale bylo to jen asi 2 km a tak jsme to dali. 

Odvezl nás do svého servisu v Baška Vodě s tím, že zítra se na to auto podívají. A odešel. 

No a my tam zůstali venku s věcmi, které jsme potřebovali a s věcmi, které jsme nemohl v autě v horku nechat, což byly 3 ukulele a kytara. 

Pokud myslíte, že je snadné se mimo sezónu a v neděli dovolat do nějakého hotelu nebo taxislužby, tak vězte, že je a nikdo to nikde nezvedal. Evelínka u toho seděla na obrubníku a hrála na ukulele. Byl to zvláštní okamžik. Jsme na naší cestě zvyklí Ferdu s sebou všude mít a tady s námi vlastně poprvé nebyl. Jako kámoš, jako útočiště, jako místo, kde máme všechno. 

Našli jsme tedy jeden z největších hotelů v místě s tím, že ten snad bude otevřený a vydali se na túru. Nebylo to daleko, myslím jen tak 1,5 km, ale šlo o to, že jsme byli ověšení jak šerpové a navíc do toho ta nejistota, že vlastně nevíme, jestli budeme mít kde spát. 

Když jsme dorazili k moři, k červené lodi v centru Baška Vody, tak Lucka s dětmi zůstali na lavičce s věcmi a já šel na výzvědy do hotelu. Asi poprvé jsme nevybírali hotel podle ceny, ale podle toho, kde nám bude fajn a taky teda podle toho, co bude otevřeno. Protože sezóna byla pryč a v čase toho týdne už se tam vše zavíralo. 

Nicméně v Hotelu Horizont byli vstřícní a dohodl jsem nám tam 2 pokoje s výhledem na moře. Pobyt v hotelu po dobu opravy hradila pojišťovna a tak nebylo potřeba nijak šetřit na ubytování. 

S rodinou jsme se pak došourali k hotelu s bagáží a museli jsme vypadat jak nějací uprchlíci, co se stěhují, ale jinak to nešlo. 

No a v Hotelu Horizont jsme strávili dalších 7 dní. Byla to krásná dovolená, kdy jsme měli snídani a večeři v krásném hotelu, takže jsme celý týden nemuseli řešit jídlo a kdo má děti, tak ví, jaký je to dar. Týden jsme nemuseli uklízet nebo mýt nádobí, ale jen si užívat hotel, jeho bazén, vířivky a sauny a pláž hned pod ním. Je to krásné místo a moc ho doporučuju.

Pěšky jsme došli  do Baško Polje a na druhé strany do Brely a obojí bylo krásný. Fakt jsme si to tam užili a s odstupem času je z toho hezký příběh a taková jakoby dovolená, kterou bychom si dobrovolně nevzali. Ale asi jsme jí potřebovali. Já jsem u toho pracoval, ale snažil jsem se to držet na minimu a hlavně si to tam užít. 

Koncem týdne mi vrátili auto, zaplatil jsem 25 tisíc za výměnu převodovky nebo nějaké její části a to mě ještě bankomat stáhl o asi  600 kč při výběru. Vybíral jsem to na 5x, protože mi to více nedalo a každý výběr stál asi 120 Kč. Nevadí. 

Děti byly nadšené z toho, že si mohou vybrat jídlo, které chtějí z té široké škály možností hotelového bufetu a tak samozřejmě byly středobodem jejich jídelníčku po celý týden hranolky a zmrzlina. No jo no. No a co. Tak ať si to užijí. Když můžou. 

A v neděli jsme vyrazili dále směrem na Černou Horu……

Další články, které by vás mohli zajímat

27. 5. 2024

Věděl jsem do čeho jdu, jen už je to nějaký pátek, co jsem to naposledy prožil. Tento víkend se v Praze v centru Avaloka konal ...

23. 12. 2022

Tak jsme se vrátili domů. Ačkoli doma jsme tomu říkal úplně všude, kde jsme byli, dokonce i místům, na která jsme se teprve chystali.  Nevím, ...

14. 12. 2022

Maďarsko máme rádi, jsou tam fajn lidé, není tam draho, je to tam tak nějak v pohodě a ne tolik strojené.  Na naší cestě zpátků ...